" ... a CHODÍM PO HORÁCH 2018"

pozývame priateľov hôr a prírody


19.10.2018 o 17:30 do Reštaurácie Turek Solčany

 


hk james solcany, kst solčany, harys šport, inmat, trend sport, ebike center, vaterm, empe sport, turek solčany, obec solčany,


Nesmrteľný les

Erik Baláž, 2017, 52 min

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa, existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď.

Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov.

Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

Film (52 min.) aktuálne dostupný v predaji na DVD. Premiéra filmu bola 25.3.2017 v Bratislave na festivale Hory a mesto.

Námet a scenár: Erik Baláž
Dramaturgia: Robert Valovič
Kamera: Adam Baštek, Jozef Fiala, Karol Kaliský
Strih: Branislav Gotthardt, Jozef Fiala
Hudba: Michal Novinski, Lukáš Kobela, Ľuboš Bernáth
Komentár: Milo Kráľ
Producent: Arolla Film
Koproducent: RTVS, Doclights
Réžia a produkcia: Erik Baláž

© RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska, Arolla Film 2017

trailer

Pocit viny

Anthony Bonello, Mike Douglas, 37 min

Mont Forel je se svou nadmořskou výškou 3 391 metrů druhým nejvyšším vrcholem Grónska. Pro skupinu lyžařů a zároveň hlavních protagonistů filmu je touha ho sjet na lyžích obrovská. Ale něco za něco. Velká je i uhlíková stopa, kterou vytvořili tím, že pod kopec doletěli. Právě proto pečlivě vybírají jídlo i materiál, proto nabíjejí veškeré přístroje pouze solární energií a právě proto přizvali na svou cestu profesora Aluna Hubbarda, který se věnuje problematice globálního oteplování a vzestupu mořské hladiny. Tenhle film není jen o sportu a přírodě, velkou roli hraje věda, ale i radost a zodpovědnost za lidské konání.

Alun Hubbard

Působí na Aberyswyth University a věnuje se především problematice tání ledovců a růstu mořské hladiny, tomu, jak se tento jev vyvíjel v minulosti a jaké jsou tendence v současnosti. Od roku 2007 pracuje za polárním kruhem v Grónsku a vede celou řadu projektů, jak led ovlivňují energie, které na území Grónska vstupují díky oceánským a atmosférickým procesům.

trailer

Dog Power

Jordan Schevene, 25 min

V jeden okamžik jen ty a tvůj čtyřnohý parťák. Žene vás touha být nejlepší. Ani jeden z vás nepoleví, dokud se nevydá ze všech sil. Jste tým, ty a tvůj pes. Film Dog power je ukázkou jedinečného pouta mezi člověkem a zvířetem. Každá osobnost ve filmu má jiný příběh a jinou motivaci závodit, ale všichni mají společné jedno. Všichni rádi sdílí zážitek ze sportu se svým čtyřnohým přítelem. Tažní psi jsou jedni z nejvýkonnějších sportovců na Zemi a v očích mají tu nejčistší radost z pohybu.

Sportovních disciplín pro člověka a psa je hned několik. Film vás seznámí s těmi nejčastějšími, jakými jsou canicross neboli běh se psem, scooterjoring, kdy má člověk za psa zapřaženou koloběžku, bikejoring je obdobný, ale s kolem, cart racing, při kterém psi táhnou kolečkové saně, při skijoringu táhne pes lyžaře na běžkách a samozřejmě tradiční sled racing, saně se psím spřežením.

Jordan Schvevene

Jako syn profesionálního fotografa neměl k uměleckému řemeslu daleko. Ve čtrnácti letech byl pozván k účasti na kurzu renomovaného fotografa Jaye Maisela v Coloradu. Navzdory rčením o nerudných režisérech je Jordan oceňovaný právě pro jeho lidský přístup a komunikaci. Film Dog Power vznikl díky spolupráci s projektem Kickstarter, který pomáhá mladým umělcům z celého světa sehnat finanční podporu pro realizaci jejich nápadů.

trailer


12CH VYSOKÉ TATRY TRAIL

Vilial Bendík, 2016, 30 min

Tomáš "Kaktus" Kačmarčík žije v Poprade. Profesionálny hasič záchranár a jediný slovenský člen bežeckého tímu INOV-8 SK/CZ. Fyzická zdatnosť a psychická odolnosť na najvyššej úrovni sú Tomášovou prácou.

Martin "Ucho" Urbaník je kancelárska krysa a radiátorové dieťa z Petržalky. Už pár rokov je z vlastnej vôle žonglér - marketér, otec rodiny a tak trocha aj bežec v jednom. Občas mu nejaká z loptičiek vypadne, ale hneď ju zodvihne a maká ďalej.

Na konci sezóny 2015 ich oboch spojil sen. Nápad spojiť jedným behom všetkých 12 vysokohorských chát Vysokých Tatier. Nechcú vytvoriť časový rekord, nabehať závratné množstvo kilometrov, či výškových metrov. Chcú svojim výkonom inšpirovať nielen ultrabežeckú špičku, ale aj bežecký mainstream a kamarátov v bežeckej komunite.

Štart projektu 12CH je naplánovaný na tretiu hodinu ráno v posledný októbrový deň na Chate Plesnivec. Začína cesta plná dobrodružstva, krásnych zážitkov a ozajstného kamarátstva...

trailer

Ven(ca)

Jan Venca Francke, 34 min

Třeskutý mráz. Sníh. Led. Tma. Vlci. Samota. Euforie. Krize. Naplnění. Jediná pravidla - pravidla divočiny.
Takový je jeden z nejdrsnějších závodů planety - Yukon Artic Ultra. Teploty mohou spadnout až na -60°C a průměrná teplota v únoru je - 20,1°C. Je to nonstop závod bez podpory vedoucí zimní divočinou Yukonu, kdy si každý účastník táhne za sebou saně a na nich vše potřebné k přežití. Trať lze absolvovat běžecky, na běžkách či na snow biku. Nejdelší trasa má téměř 700 km a časový limit pro dokončení je 13 dní. Podél trati nejsou fanoušci, ale vlci a vzdát to v odlehlé pustině prostě nejde. Patří do kategorie závodů, které se nejezdí s cílem umístit se co nejlépe, ale dokončit. Film je sportovní reportáží z letošního ročníku a zároveň pohled do duše extrémního sportovce.


Patagónia

Katarína Čakajdová, hosť večera - prezentácia + beseda

  • Santiago de Chile
  • Punta Arenas - ostrov Magdalena, kde voľne žije obrovská kolónia tučniakov
  • NP Torres del Paine - jeden z najkrajších trekov na svete
  • Ushuaia
  • ľadovec Perito Moreno
  • NP Los Glaciares, trek okolo Fitz Roy a Cerro Torre

Výstup na Link Sar

Jonathan Griffith, 31 min

Na jedné straně výšková nemoc a hrozivé bouřky, na druhé straně milá stekání s místními a nedotčená, divoká a ohromující krása nejodlehlejších míst na světě. Člověk míní, příroda mění. Čtyři roky se pokoušel protagonista a zároveň režisér filmu Jonathan Griffith zdolat vrchol hory Link Sar v pohoří Karakoram bez úspěchu. Hory ale naučí člověka mimo jiné i trpělivosti. V roce 2015 s lezeckým parťákem Andrew Housemanem stojí před touto výzvou popáté, ale se stejným nadšením a odhodláním jako na začátku. Film zobrazuje realitu pobytu ve vysokých horách, jakými Himálaje jsou.

Režisér Jonathan Griffith

Jonathan žije v Chamonix ve Francii a živí se jako sportovní dokumentární fotograf a jako aktivní sportovec postupně posouvá hranice toho, co ještě nikdo nevyfotil. Úzce spolupracuje s nejznámějšími sportovci, jako třeba s nedávno zesnulým Ueli Steckem. Autentickými fotografiemi dokumentuje expedice po celém světě - v Alpách, Patagonii, na Aljašce I v Himálaji.

trailer

Živá rieka

Erik Baláž, 2017, 52 min

Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy.

Keď sa k vode z topiaceho snehu pridajú prudké lejaky, rieka sa rozvodní a berie so sebou všetko, čo jej stojí v ceste. Divočiaca rieka pri povodni unáša stromy a obrusuje balvany, aby ich nižšie uložila na svojich brehoch.

Po povodni sa svet mení. Tam, kde bol les je rieka a tam, kde bola rieka, zostali len do biela obrúsené kamene a piesok. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Od vodného hmyzu, rýchlo osídľujúceho novovzniknuté riečne ramená, cez húfy pstruhov, ukrývajúcich sa pod naplavenými stromami, až po vydry loviace v perejách pod kameňmi ukryté hlaváče. Jelene hľadajú pri rieke sviežu vegetáciu a v čase najväčších horúčav sa k nej prichádzajú napiť. No prichádzajú sem aj veľké šelmy - medvede, vlky a dokonca rys.

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

Film (52 min.) aktuálne dostupný v predaji na DVD. Premiéra filmu bola 7.9.2017 v Liptovskom Hrádku.

Námet a scenár: Erik Baláž
Dramaturgia: Robert Valovič
Kamera: Adam Baštek, Jozef Fiala, Karol Kaliský
Strih: Branislav Gotthardt, Jozef Fiala
Hudba: Michal Novinski, Lukáš Kobela, Ľuboš Bernáth
Komentár: Milo Kráľ
Producent: Arolla Film
Koproducent: RTVS, Doclights
Réžia a produkcia: Erik Baláž

© RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska, Arolla Film 2017

trailer