História

... čo sme v minulosti na festivale videli ....

19.10.2018 o 17:30 do Reštaurácia Turek Solčany

 • Nieje revír ako revír / Stanislav Kováč
 • Kroky na Hrane / Viliam Bendík
 • Bol to takmer bežný druh / Stanislav Kováč
 • Teória šťastia podľa Rybanského / Rastislav Hatiar
 • Tieň Jaguára / Pavol Barabáš

...a CHODÍM PO HORÁCH 2019

piatok 19.10.2018 o 17:30 Reštaurácia TUREK Solčany

 • Nieje revír ako revír / Stanislav Kováč
 • Kroky na Hrane / Viliam Bendík
 • Bol to takmer bežný druh / Stanislav Kováč
 • Teória šťastia podľa Rybanského / Rastislav Hatiar
 • Tieň Jaguára / Pavol Barabáš

SLOBODA POD NÁKLADOM (Pavol Barabáš) 61 min

"Najväčšiu úlohu pri nosení zohráva sloboda. Robím to kvôli horám. Nielen kvôli ich kráse, ale hlavne kvôli tomu, že sa v nich cítim slobodný. Môžem tu žiť naplno a robiť to, čo chcem. Sloboda sa nedá nahradiť ničím. Ničím!" (Viktor Beránek, nosič a chatár z Chaty pod Rysmi)

Scenár: Pavol Barabáš
Účinkujú: Viktor Beránek, Ladislav Chudík, Peter Petras, Ladislav Kulanga
Hudba: Michal Novinski, Martin Barabáš, Ladislav Chudík - violončelo
Zvuk: Martin Merc
Dramaturgia: Tomáš Susko
Kamera: Pavol Barabáš
Réžia: Pavol Barabáš
Dĺžka: 61 min.
Žáner: dokumentárny film
Rok výroby: 2016

OBYČAJNÍ CHLAPCI (Rastislav Hatiar) 30 min

 • dĺžka: 30 min

 • scenár, réžia: Rastislav Hatiar

 • kamera: Rastislav Hatiar, Milan Ohurniak, Roman Janky, Richard Hrubjak

 • strih: Rastislav Hatiar

 • archív: Pavol Barabáš, Milan Madaj

 • produkcia: CEPER FILM, BOKAMI

  Premiéra filmu sa uskutočnila pred týždňom na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade v októbri 2016, kde film získal CENU DIVÁKOV.

Legendárna dvojica Liptovských skialpinistov Dušan Trizna prezývaný Čego a Milan Madaj, zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Skromní horali, trochu nedocenení, ale skutoční, bez fiktívnej slávy na sociálnych sieťach. Aj keď dnes nemajú nasledovníkov, ktorí by sa priblížili ich výkonom v rámci Európskeho skialpinizmu, možno sa rysuje nádej v talentovanej mládeži, ktorej môžu byť stále vzorom. V súčasnosti je však na Slovensku len jediný pretek - porovnateľný svojou obtiažnosťou s najprestížnejšími pretekami v Alpách. Ostatné alebo nové, ktoré stále vznikajú sa vydávajú cestou komercie a menšieho odporu a snažia sa vyhovieť skôr masám. Aká je budúcnosť? Aj s pomocou archívnych záberov zo súkromných zbierok Milana Madaja a Pavla Barabáša sa filmom snažíme podať skutočný, neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období Slovenského skialpinizmu a porovnať minulosť so súčasnosťou.

MAKALU (Martin Gáblik) 50 min

V roku 2002 sa medzinárodná výprava vedená Piotrom Pustelnikom na piatu najvyššiu horu sveta - nebezpečnú a medzi horolezcami mimoriadne obávanú 8463 metrov vysokú Makalu. Presne 16. mája 2002 o 15:00 hod. Martin Gablík spoločne s Poliakom Piotrom Pustelnikom a Portugalcom Gonzalom Velezom vystúpil na jej vrchol. Ako druhý Slovák po Milanovi Kriššákovi (1976). Bol to určite najväčší úspech jeho doterajšej športovej kariéry.

Oveľa viac, nám nielen o Makalu, ale aj o tom čo potom nasledovalo ... osobne povie Martin ;)

HORY, ZVER A STRÁŽCOVIA (Stanislav Kováč) 33 min

Zážitkový film, ktorý divácky atraktívnym spôsobom zachytáva náročnú a zaujímavú prácu ochranárov, zachytenú priamymi účastníkmi deja. V našich horách je mnoho vzácnych foriem života, ktoré mnohí svojou nevšímavosťou ohrozujú. Preto dennodenne do nich vyrážajú aj ochranári. Ich cieľom je monitoring a ochrana našej fauny a flóry. Vo filme uvidíme pátranie po vzácnych živočíchoch na netradičných miestach, za ďalšími budeme zlaňovať do strmých sklaných stien Vtáčnika, pred jedným utekať vo Veľkej Fatre a ďalšieho zasa zachraňovať v Tribeči.

MOTO - HROUA HOP-ŠUP(P)ALENOVCI (L.M. Jakubik a J. Kuna) 15 min

... autor hovorí ...

"Prvá motorka, prvý výlet, prvé problémy, ale prvé krásne zážitky! Za cieľ sa vybrala Zakarpatská Ukrajina, alebo tzv. Podkarpatská Rus.Hory a cesty nás poriadne potrápili, motorky sme opravovali každý večer.Keď sme vtrhli do baru, bolo všetko opravené! Kruté rána nás sprevádzali celý výlet.Tipujeme to na 5:0. Kto vie o čom? Video obsahuje vulgarizmy za ktoré sa neospravedlňujeme."

BOKAMI (r. Ivan Mrnčo a Juraj Kořínek) 23 min

Zostrih z najväčších skialpinistických pretekov v strednej Európe približujúci 3-dňové súťaženie dvojíc v bokoch Západných Tatier.

KALAMÁRKA (Martin Grajciar) 35 min

Dokument zachytáva prierez lezenia v populárnej slovenskej oblasti Kalamárka od predvojnového obdobia až po súčasnosť.

DIVOKÉ SLOVENSKO (Tomáš Hulík) 53 min

Pod hladinou mora oblakov, rieky času aj každodennosti, každý deň znova a znova sa zobúdzajú a rodia nové príbehy ľudí , zvierat, rastlín, aj neživej, no života plnej krajiny. Aj ten najmenší a najskromnejší z týchto príbehov a jeho nositeľov si pýtajú svoje miesto na slnku - a právom. Príroda Slovenska je pestrou zmesou rôznorodých zvierat a rastlín, údolí riek a horských lesov, nížin a hôr. Nikde inde v strednej Európe neexistuje toľko pralesových reliktov, a veľkých dravcov ako tu v slovenských Karpatoch. V týchto vzácnych lesoch môžeme zažiť, ako to kedysi aj inde v Európe vyzeralo... Vydajme sa na cestu plnú objavov a nahliadnime do tajov krajiny, o ktorej sme všetci presvedčení, že ju dôverne poznáme.

dramaturg: Robert Valovič

komentár načítal: Matej Landl

hudba: Peter Machajdík

hudbu nahral: Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Floraleda Sacchi

dirigent: Mario Košík

hudobný režisér: Emil Nižňanský

zvukový majster: Pavel Hanzel

produkcia nahrávky: Irena Lányiová

zvuk: Oliver Görtz

mix zvuku: Peter "Zvonec" Monček

farebné korekcie a grafika: Patrick Plischke, Stephan Berthold, Gabriel Weigl

strih: Stephan Berthold

manažér výroby: Tibor Horváth, Melanie Haft, Tomáš Hulík

vedúci výrobného štábu: Romana Stašová Vargová, RTVS, Udo A. Zimmermann, BR, Christine Peters, ARTE, Gabriele Conze, WDR

producent: Melanie Haft, Jan Haft, Tomas Hulik

šéfdramaturg dokumentu a vzdelávania: Miroslava Tomaníková, Alexandra Gunišová-Ševčíková

asistent kamery: Felix Pustal, Maximilian Kölbl, Johannes Aman

letecké zábery: Stefan Urban, Stanislav Gužák

kamera: Tomáš Hulík, Jan Haft, Martin Beňo, Johannes Berger, Stephan Krasser, Miloš Majda, Norbert Sommer, Vladimír Šifra, Kay Ziesenhenne

námet, scenár a réžia: Jan Haft, Tomáš Hulík

vyrobili: ARTpoint, Nautilusfilm

v spolupráci s RTVS, BR, ARTE, WDR

SOKOL RÁROH (Stanislav Kováč) 25 min

Sokol rároh je druh, ktorý na našom území takmer vyhynul. Dnes je jeho populácia na vzostupe vďaka ľuďom, ktorí jeho záchrane zasvätili takmer celý svoj život. Dokument zachytáva zanietených ochranárov nielen pri strážení posledných hniezd, ale aj ich úsilie pri vytváraní nových hniezdnych príležitostí a revitalizácii pôvodných biotopov. Vďaka nim sa populácia zachovala a v súčasnosti je u nás evidovaných 40 párov.

Metanoia, USA, 83 min, 2014, r. Jim Aikman (24.10.2015 o 19:30 v DK Solčany)

Životný príbeh jedného z najlepších lezcov v histórii, vizionára a pioniera Jeffa Lowea, ktorý bojuje s nevyliečiteľnou chorobou.

Fyrst, ČR, 27 min, 2014, r. Ján Šimánek

Fyrst znamená islandsky prvý. V tom prípade vykročenie do neznáma. Príbeh piatich slacklinerov (chôdza po natiahnutom popruhu) a dokumentaristu, ktorí túžia napnúť vôbec prvý highline na ostrove. Hlavným cielom sú Trolie skaly týčacie sa 70 m priamo z mora, viac v samotnom dokumente.

Aktérmi sú Anče Kuchařová, Danny Menšík, Peto Kučera, Lukáš Černý a Petr Voříšek cestujú po Európe a vytvárajú highline projekty v európskych horách. Sú držiteľmi niekoľkých rekordov a vášniví slacklineri a lezci, ktorí sa odhodlali napríklad aj na najväčší ľadovec na kontinente.

Jan Šimánek fotí a natáča lezca a highlinery. Je to skúsený lezec, ktorého bavia hlavne psychicky náročné výstupy. Vyštudoval FAMU a jeho zábery spájajú dokument, cielený amatérismus aj humor.

Le Tour - dokumentárna komédia (24.10.2015 o 16:00 v DK Solčany)

Dĺžka: 66 min.

Produkcia: Almostar, s.r.o.

Réžia: Dušan Bustin

Kamera: Jana Mináriková, Dušan Bustin

Hudba: Matúš Homola

Strih: Peter Kotrha

Hrajú: Marián Ligda, Michal Oško, Kristína Brašeňová, Dušan Bystričan, Jana Mináriková, Pavol Prekop, Dušan Bustin

Z Liptovského Mikuláša do Paríža za 21 dní

Le Tour je dokumentárna komédia o hendikepovanom športovcovi Mariánovi Ligdovi, ktorý si chcel splniť svoj sen - prejsť do Paríža na handbiku (špeciálny ručne poháňaný bicykel). Cesta začala v Liptovskom Mikuláši v deň oficiálneho začiatku Tour de France. Plánovaný cieľ bol v Paríži v deň poslednej etapy súťaže.

V jedinečnom hodinovom dokumente majú diváci možnosť vidieť ako zdravotne postihnutý športovec zdoláva na 2003 km dlhej ceste počas 21 dní množstvo prekážok.

Priemerná denná desať hodinová jazda sa pohybovala na úrovni 100 km. Trasa bola detailne naplánovaná, no škrt cez rozpočet priniesli záplavy, preto musel celý filmový štáb improvizovať. Do francúzskej metropoly sa teda vybrali južnou trasou cez Žilinu, Trenčín, Bratislavu, Viedeň, Linz, Passau, Regenhut, Ingolstadt, Bazilej a Troyes. Bola to o niečo dlhšia cesta ako severná, ale nie taká náročná. Dôležité tiež bolo obísť vysoké pohoria, predsa len ruky nie sú nohy.

Počas cesty Mariána sprevádzal malý filmový štáb kreatívnej dieľne Almostar, ktorý zblízka zdokumentoval jeho fyzické i emocionálne vypätie.

Čerešničkou na torte tohto dokumentu s prvkami čierneho humoru je stretnutie dvoch víťazov - priekopníka slovenského freeridu Mariána Ligdu a hviezdy Tour de France Petra Sagana.

PES na streche sveta, SR, 40 min, 2012, r. Dalibor Krupka (24.10.2015 o 15:00 v DK Solčany)

Film doslova zo vzduchu P.E.S. na streche sveta (PES - Paragliding Expedition Slovakia) priniesla skupina mladých slovenských paraglajdistov, ktorá podnikla dobrodružný prelet ponad Indiu. Vizuálne pôsobivý film je remeselne výborne urobený, zaujímavé zábery (niekedy aj z výšky 5000 metrov) sú prestrihávané profesionálnymi fotkami režiséra filmu Dalibora Krupku.

Návrat rysov, SR, 51 min, 2010, r. Tomáš Hulík (24.10.2015 v DK Solčany)

V osamelom lese, v srdci Národného parku Veľká Fatra sa borí Miloš Majda

hlbokým snehom. Snaží sa ich nájsť, aspoň dôkazy o tom, že ešte žijú...

Miloš je skúseným rangerom, ale teraz nemôže nájsť nijakú stopu...

Vtedy, keď sa to všetko začalo, si to však predstavoval úplne inak.

Príbeh o Milošovi a dvoch rysích súrodencoch na ceste zo ZOO do

divočiny Národného parku Veľká Fatra...

koproducenti: ORF, STV, NDR

s finančnou podporou: Audiovizuálny fond (SK), Ministerstvo životného prostredia SR (SK), Filmfonds Wien (AT), Fernsehfonds Austria (AT)

produkcia: Tomáš Hulík, Harald Pokieser

námet, scenár, réžia: Tomáš Hulík

strih: Harald Nestl

kamera: Tomáš Hulík, Miloš Majda

dramaturgia: Birgit Peters

hudba: Peter Machajdík

záverečná skladba "Cats Alive": Jon Anderson, Peter Machajdík

dĺžka: 51 minút

Hviezdy a pruhy, ČR, 26 min, 2014, r. Ján Šimánek

Príbeh o vysnenej ceste do USA - Yosemitského národného parku a ďalších miest. Tam sa zrodil slacklining a highlining a to všetko uvidíme v dokumente, ktorý pre nás pripravil Ján Šimánek.